Dlaczego indeks glikemiczny jest tak istotny? Dieta jest jednym z narzędzi samokontroli osób z cukrzycą. Ciągłe obliczenia, kontrolowanie indeksu oraz ładunku glikemicznego to codzienność diabetyka, która pozwala zapobiegać nagłym wahaniom poziomu cukru we krwi.

mgr Marta Kuśnierczak
Dietetyk, redaktor portalu Cukrzyca.pl

Indeks glikemiczny

Dieta stosowana przez osoby z cukrzycą, a w szczególności ilość i jakość spożywanych węglowodanów ma bezpośredni wpływ na utrzymanie prawidłowej glikemii. Z tego względu ważnym pojęciem stosowanym w kontekście żywienia osób z cukrzycą jest indeks glikemiczny (IG), czyli tempo wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu określonego produktu zawierającego 50 g węglowodanów przyswajalnych w porównaniu do tempa wzrostu poziomu glukozy po spożyciu takiej samej ilości glukozy . Co w praktyce oznacza to dla osoby chorującej na cukrzycę? Tempo wchłaniania węglowodanów z przewodu pokarmowego jest różne i zależy od wielu czynników. W diecie diabetyka, dążymy do tego, aby węglowodany wchłaniały się jak najwolniej, a tym samym nie podnosiły gwałtownie poziomu cukru we krwi. IG pozwala sklasyfikować produkty, które zawierają węglowodany, pod kątem wpływu na szybkość wzrostu poposiłkowej glikemii. Wyróżnia się IG niski (<55) średni (55-70) oraz wysoki (>70). Dieta w cukrzycy powinna opierać się przede wszystkim na produktach o niskim IG oraz w ograniczonych ilościach o średnim IG. Produktów o wysokim IG diabetyk powinien natomiast unikać. Na wartość indeksu glikemicznego mogą wpływać różne czynniki, takie jak np. obróbka termiczna. Dlatego produkty po ugotowaniu będą miały wyższy indeks glikemiczny, niż te przed obróbką. Na przykład marchew surowa będzie miała niższy IG niż gotowana. Makaron ugotowany al dente będzie miał niższy IG niż rozgotowany. Również rozdrobnienie produktu będzie podwyższać jego IG. Im bardziej przetworzony zostanie produkt, tym szybciej podniesie on glikemię. Koktajle, soki, musy i kremy będą miały wyższy IG, niż warzywa i owoce spożywane w całości. Wybierając owoce należy zwrócić uwagę, aby były one mniej dojrzałe. Również dodatek błonnika pokarmowego (np. w postaci otrąb), białka oraz tłuszczu do posiłku węglowodanowego, wpłynie na spowolnienie opróżniania żołądka i tym samym opóźni wchłanianie się węglowodanów.

Ładunek glikemiczny

Coraz częściej stosowanym pojęciem w kontekście diety diabetyka jest także
ładunek glikemiczny (GL), definiowany jako iloczyn indeksu glikemicznego i zawartości węglowodanów w analizowanej porcji produktu. Uwzględnia on nie tylko rodzaj, ale również ilość węglowodanów, pozwalając oszacować, jak wzrośnie glikemia po spożyciu określonej porcji produktu. Oznacza to, że niektóre produkty mające wysoki indeks glikemiczny, mogą mieć niski ładunek i nie stanowią ryzyka dla diabetyka. Dobrym przykładem jest arbuz, który pomimo wysokiego IG, dzięki dużej zawartości wody oraz niskiej ilości węglowodanów posiada niski ładunek glikemiczny. Spożycie niewielkiej ilości arbuza nie wpłynie znacząco na wzrost poziomu glukozy we krwi.

Asystent Google Cukrzyca.pl

Gdzie zatem można sprawdzić jaki indeks bądź ładunek glikemiczny ma dany produkt? Można posłużyć się tabelami, które przedstawiają IG poszczególnych produktów. Na podstawie IG i liczby węglowodanów w gramach można obliczyć GL. Prostszym rozwiązaniem może być natomiast wykorzystanie przeznaczonych do tego aplikacji, które Każdy może mieć na swoim telefonie. Asystent Google Cukrzyca.pl to pierwsza aplikacja głosowa dla cukrzyków w Polsce, która ma za zadanie ułatwić życie osobom chorującym na cukrzycę. Odpowiada na pytania jaki IG i GL ma dany produkt oraz ile wymienników węglowodanowych (WW) czy też białkowo – tłuszczowych (WBT) znajduje się w konkretnym produkcie. Ponadto udziela informacji na temat kaloryczności produktów oraz odpowiada na podstawowe pytania np. co zrobić, gdy ma się wysoki cukier czy ile insuliny należy sobie podać po posiłku. Zastosowanie nowych technologii w terapii cukrzycy ma za zadanie poprawić komfort życia pacjentów, ale również pełnić rolę edukacyjną. Aplikacje głosowe i powiązane z nimi urządzenia zyskują coraz większą popularność, a ich funkcjonalność rozwija się wraz z potrzebami pacjenta.

Podobne posty