Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, a jej leczenie trwa całe życie. Po usłyszeniu diagnozy chory musi całkowicie zmienić swoje życie – zadbać o regularne pomiary glukozy we krwi, zmienić dietę i polubić aktywność fizyczną. Dlaczego to takie ważne?

Regularne pomiary glukozy

Trzustka osoby chorej na cukrzycę nie wytwarza odpowiednich ilości insuliny, co sprawia że chory ma stale podwyższony lub zbytnio obniżony poziom cukru. Regularne mierzenie stężenia glukozy we krwi pomoże w ustaleniu odpowiedniej dawki leku.

Zmiana diety

Osoba z cukrzycą powinna też przyjrzeć się swojej diecie. Z jadłospisu muszą zniknąć wszelkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym (pieczone ziemniaki, banany, arbuzy, płatki kukurydziane, chleb z białej mąki), produkty przetworzone i tłuste. Lepiej też unikać jedzenia dużych porcji posiłków.

W diecie diabetyków duże znaczenie mają węglowodany. Warto włączyć do swojego jadłospisu ciemne pieczywo, chleb graham, płatki owsiane, grube kasze i ryż. Jeśli chodzi o tłuszcze to lepiej wybierać produkty bogate w tłuszcze nienasycone: ryby, orzechy, pestki dyni. Do tego chude mięso i nabiał, a także rośliny strączkowe. Ważne! Osoby chorujące na cukrzycę nie powinny spożywać alkoholu. Hamuje on wytwarzanie i wydzielanie glukozy i może prowadzić do niedocukrzenia.

Ulubiona aktywność fizyczna

Diabetycy powinni polubić się też z aktywnością fizyczną. To mit, że osoby chorujące na cukrzycę powinny unikać wysiłku fizycznego. Regularne ćwiczenia poprawiają reakcję organizmu na insulinę i co ważne, pomagają zrzucić nadprogramowe kilogramy. Najlepiej uprawiać jakąś formę aktywności fizycznej przez 20-30 minut dziennie. Wybierzmy sport, który lubimy: spacery, bieganie, taniec, jazdę na rowerze, basen czy cokolwiek innego co sprawia nam przyjemność.

Odpowiednia dieta, utrzymanie prawidłowej wagi i regularna aktywność fizyczna pomogą utrzymać cukrzycę w ryzach.

Magda Ważna, redaktorka Medonet.pl

Podobne posty