Cukrzyca została uznana przez WHO za epidemię XXI wieku. Nic dziwnego – co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę, a co dziesięć sekund ktoś inny umiera przez powikłania z nią związane.

dr Anna Zimny-Zając, Redaktor Naczelna Medonet.pl

W Polsce rocznie bezpośrednio z powodu cukrzycy umiera co najmniej 6 tys. osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż ginie w wypadkach drogowych. Mimo tego, jak pokazał Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020, nadal niedostatecznie dbamy o swoje zdrowie i zapominamy o prostych badaniach, które pozwoliłyby na wczesne wykrycie choroby.

Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020 serwisu Medonet.pl cukrzycę zdiagnozowano u 7 proc. Polaków, co oznacza, że cierpi na nią co czternasty z nas. Chorych z cukrzycą przybywa wraz z wiekiem. W grupie 45-54-latków ma ją 7 proc. osób, w grupie 55-64-latków 13 proc., a w grupie powyżej 65. roku życia aż 21 proc.

Podstawa diagnostyki cukrzycy to badanie stężenia glukozy we krwi, które osoby dorosłe powinny wykonywać regularnie, przynajmniej raz do roku. A jak jest w praktyce? Zgodnie z rekomendacjami lekarzy badanie w ostatnim roku wykonała tylko połowa Polaków. Jest to niepokojące, gdyż specjaliści nieustannie podkreślają, że w naszym kraju jest spora grupa osób żyjących z niezdiagnozowaną cukrzycą, a nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań.

Cukrzyca, podobnie jak m.in. otyłość, nowotwory czy choroby serca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Można z nimi skutecznie walczyć zmieniając swój styl życia na zdrowszy. W profilaktyce cukrzycy niezwykle ważna jest odpowiednia dieta czy aktywność fizyczna. Tymczasem, jak wskazuje Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020, co czwarty Polak jada fast-foody kilka razy w miesiącu, zaś napoje słodzone codziennie pije aż 13 proc. Jednocześnie po porcję warzyw (nie wliczając ziemniaków) i owoców sięga codziennie zaledwie co trzeci z nas!

Nie lepiej prezentuje się poziom aktywności fizycznej w naszym kraju. Tylko połowa Polaków uprawia (jakikolwiek) sport. Nawet godzinne spacery należą do rzadkości. Przyznaje się do nich jedynie co piąta osoba.

Z pełnym raportem Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020 można zapoznać się na stronie narodowytestzdrowia.medonet.pl

Podobne posty